بیت کوین چیست؟

کمی شبیه پول است… و کمی هم شبیه حباب های مالی. نامش بیت کوین است، و در یک چشم به هم زدن در همه جا سبز شده تا آینده احتمالی پول ها را در کسری از زمان معاصر به ما نشان دهد. بیتکوین اساسا نوعی پول مجازی است که در بستر اینترنت، کامپیوترهای پر قدرت، و البته به واسطه علاقه بسیاری افراد به استفاده از شکل های جدیدی از پول های مبادله ای، به وجود آمده. بیتکوین یک پول غیر متمرکز است و توسط هیچ دولتی پشتیبانی نمی شود. این بخشی از جاذبه آن است. تعابیری متناقض، از «آینده پول» تا ترفند پونزی، نوعی سرمایه گذاری فریب کارانه که در آن پرداخت وام های گرفته شده از سرمایه داران، با قرض کردن از عده ای دیگر صورت می گیرد.

نظر عمومی نسبت به بیت کوین تا به حال چندان مساعد نبوده و از سوی نهادهای مجری قانون، هکرها و مجرمان سایبر مورد حمله بوده است. ارزش این واحد پولی هم با چند مورد نوسان شدید مواجه بوده است. آنهایی که اوایل از حامیان آن بودند اعتماد خود را از دست داده اند و قانون گذاران آمریکا هم کم کم دارند به طرح سوال های جدی راجع به آن می پردازند، اما منسوخ کردن بیت کوین احتمالاسخت تر از آن است که منتقدانش تصور می کنند و چه این آزمایش موفق باشد و چه نباشد، پیدایش این واحد پولی نشانه ظهور شکل جدیدی از مبادلات پولی غیرمتمرکز است.

بیت کوین به انگلیس(Bitcoin)   یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه «پول بی پشتوانه» یا است. نوآوری بودن بیتکوین به این معناست که خالقان آن توانسته‌اند آنرا در مدت کوتاهی از یک ایده به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست پژوهی مبدل کنند. زیرا در چندسال گذشته ارزش بیتکوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافته است اما پول بودن یک جایگاه حقوقی است و پول بودن بیتکوین منوط به پذیرش جایگاه حقوقی آن از سوی دولت هاست. تاکنون هیچ دولتی پول بودن بیتکوین را تأیید نکرده است و دولت‌های ایالات متحده آمریکا، جمهوری فدرال آلمان و جمهوری خلق چین بر کالا بودن بیتکوین تأکید دارند. البته از لحاظ فنی و کارکردی این عبارت صحیح است که بیت کوین نوعی پول دیجیتال بر پایه شبکه همتا به همتا، امضای دیجیتال و اثبات دانایی صفر است و به کاربران امکان می‌دهد که بدون هیچ واسطه‌ای انتقال پول غیرقابل بازگشت انجام دهند. گره‌های شبکه هر معامله را در شبکه اعلام می‌کنند که پس از تأیید در یک سیستم اثبات کار، در یک تاریخچه عمومی به نام Blockchain ذخیره می‌شود.

نکته:اثبات دانایی صفر یا پروتکل دانایی صفر در رمزنگاری روشی است که طرف (اثبات‌کننده) می‌تواند به طرف (تصدیق‌کننده) ثابت کند بیانیه‌ی ارائه‌شده صحیح است. این روش فقط صحت بیانیه را تصدیق می‌کند و هیچ اطلاعات اضافه‌ای را بجز این حقیقت که بیانیه واقعاً صحت دارد ارسال نمی‌کند.

نکته: همکار به همکار یا همتا به همتا نام گونه‌ای از معماری شبکه‌های رایانه‌ای است. در این نوع شبکه، رایانه‌های کارده و کار خواه هر دو در یک سطح کار می‌کنند، به این مفهوم که هر رایانه می‌تواند از اطلاعات دیگر استفاده کرده یا به رایانه دیگر اطلاعات بفرستد. این نوع شبکه ساده‌ترین و سریعترین روش شبکه‌سازی می‌باشد.

پیدایش بیت کوین

شکل گیری بیتکوین از افسانه های اینترنتی است. در سال ۲۰۰۸، فرد یا افرادی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو سَنَدی را منتشر کردند که در آن به امکان پدیدآوردن طرح مفهومی بیتکوین پرداخته شده بود. ناکاموتو بحران مالی ۲۰۰۸، شکست ارزهای پشتیبانی شده توسط دولت ها، و فساد سیستم بانکداری فعلی را از جمله عوامل انگیزه بخش برای اختراع ارزی جدید ذکر کرده بود. امروزه بیتکوین را نوعی پول خالص تر می دانند که می تواند برای شهروندان عادی دنیای به هم پیوسته مان عمل کند و نه اینکه به عنوانی اهرمی توسط دولت ها بر علیه آنان مورد استفاده قرار گیرد.

قبل از ابداع بیت کوین، سیستم‌های مالی آنلاین برای امنیت به یک سیستم کنترل کننده مرکزی احتیاج داشتند. ساتوشی ناکاموتو با ابداع یک شیوه اثبات کار در شبکه همتا به همتا، راهی جایگزین پیشنهاد کرد. بیت کوین پروژه‌ای نسبتاً جدید و شدیداً تحت توسعه است. به همین دلیل توسعه دهندگان آن به کاربران توصیه می‌کنند که به آن به عنوان یک نرم‌افزار آزمایشی نگاه کنند.

ویژگی ها

  • مثل یک فایل دیجیتال، یک سکه بیت کوین را کپی نمی شود کرد.
  • محدود بودن تعداد کل بیت کوین ها
  • جف گارزیک یکی از اعضای ۴ نفره برنامه نویسی بیت کوین مدعی است که بیش از ۱۰۰ هزار کامپیوتر به شبکه نقل انتقال بیت کوین وصل هستند تا شبکه امنیتی بسیار قوی ای را بسازند.

نحوه استفاده

کسانی که از این سیستم استفاده می‌کنند باید دارای یک کیف پول دیجیتال باشند.بیت کوین والت نرم افزار ویژه بیت کوین است و همراه با نرم افزار بیت کوین یابی  وصل می شود که پس از دانلود موجودی شما را ثبت می کند و می توان چه با پول نقد چه با حساب بانکی و …. بیت کوین خرید و یا Mining یا استخراج بیت کوین انجام داد و حتی کسی دیگر در آن می تواند بیت کوین بریزد.این کیف پول می‌تواند روی کامپیوتر خود شخص و توسط نرم‌افزار بیت‌کوین مدیریت شود یا روی یک سایت مستقل.

bitcoin2
بیت کوین

مزایای بیت‌کوین چیست؟

 آزادی پرداخت وجه

هر موقع از شبانه روز و در هر کجای جهان که باشید، ارسال و دریافت فوری هر مبلغ از بیت کوین امکانپذیر است. هیچ روزی تعطیل نیست. هیچ حد و مرزی در کار نیست. هیچ محدودیتی اعمال نخواهد شد. بیت کوین به کاربرانش اجازه می دهد بر پول خود کنترل کامل داشته باشند.

کارمزد های بسیار اندک

در حال حاضر پردازش پرداخت وجه با بیت کوین، بصورت بدون کارمزد و یا با کارمزدی بسیار اندک، انجام می گیرد. کاربران می توانند برای پردازش سریعتر تراکنش خود، کارمزد پرداخت نمایند که در نتیجه تاییدیه تراکنش را سریعتر از شبکه دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، پردازشگرهای تجاری هم هستند که سوداگران را در پردازش تراکنش ها، تبدیل بیت کوینها به یک ارز بدون پشتوانه و واریز مبالغ بطور مستقیم و روزانه به حساب بانکی آنها، یاری دهند. چون این تراکنشها بر مبنای بیت کوین است، کارمزدهایی به مراتب کمتر از کارمزدهای شبکه کارت اعتباری یا پی پال، از آنها خواسته خواهد شد.

  ریسک کمتر برای سوداگران

تراکنشهای بیت کوین امن و برگشت ناپذیر بوده و حاوی اطلاعات شخصی و یا حساس مشتریان نیست. به همین دلیل از سوداگران در برابر ضررهای ناشی از کلاهبرداری یا پرداختهای برگشتی جعلی محافظت می کند و نیازی هم به پیروی از PCI نیست. سوداگران می توانند بسادگی به بازارهای جدیدی قدم بگذارند که هیچ کارت اعتباری در آن در دسترس نباشد و یا نرخ کلاهبرداری به شکل غیرقابل قبولی بالا باشد. دستاوردهای خالص آن عبارتست از: کارمزد کمتر، بازارهای بزرگتر و هزینه های مدیریت کمتر.

امنیت و کنترل

کاربران بیت کوین بر تراکنشهای خود کنترل کامل دارند. غیرممکن است که بتوان معامله کنندگان را مجبور کرد؛ مانند آنچه در روشهای دیگر پرداخت گاهی پیش می آید، مبالغی ناخواسته و یا از پیش اعلام نشده را بپردازند. پرداختهای بیت کوینی بدون اینکه اطلاعات شخصی کسی به تراکنش پیوست شده باشد، انجام می گیرد. به این ترتیب محفاظت شدیدی در برابر سرقت هویت ایجاد شده است. کاربران بیت کوینی همچنین می توانند با تهیه بک آپ یا نسخه پشتیبان و رمزگذاری، از پولشان محافظت نمایند.

شفافیت و بی طرف بودن

تمامی اطلاعات در مورد تامین پول بیت کوین بسادگی روی زنجیره بلاک در دسترس همه هست و می توان آنرا بلافاصله درستی آزمایی کرده و از آنها استفاده نمود. هیچ شخص یا سازمانی نمی تواند پروتکل بیت کوین را کنترل و یا دستکاری نماید چون این پروتکل با رمزنگاری، ایمن شده و هسته بیت کوین را از نظر شفافیت، بیطرفی کامل و قابل پیش بینی بودن قابل اعتماد کامل ساخته است.

معایب بیت‌کوین چیست؟

میزان پذیرش

بسیاری از مردم هنوز در مورد بیت کوین آگاهی ندارند. همه روزه، کسب و کارهای بیشتری بیت کوینها را می پذیرند چرا که مزایای آنرا می خواهند، اما این فهرست هنوز کوچک است و نیاز به رشد دارد تا بتوان از فایده های این شبکه بهره جست.

ناپایداری

ارزش کلی بیت کوینهای در گردش و تعداد کسب و کارهایی که از بیت کوین استفاده می کنند، در مقایسه با آنچه که باید باشد، هنوز کم است. بنابراین، رویدادها، معاملات و یا فعالیتهای تجاری نسبتاً کمی هستند که می توانند بر بهای بیت کوین اثری چشمگیر داشته باشند.. به لحاظ نظری این ناپایداری، در صورت رشد بازارها و تکنولوژی بیت کوین، کاهش خواهد یافت. پیش از این، جهان هرگز چنین ارز نوپدیدی را به خود ندیده بود، بنابراین تصور اینکه بیت کوین چگونه این راه را به پایان خواهد برد، واقعاً دشوار (و هیجان برانگیز) است.

در حال توسعه بودن

نرم افزار بیت کوین هنوز نسخه بتاست و ویژگی های ناقص بسیاری دارد که بطور فعال در دست توسعه است. ابزارها، ویژگی ها و سرویس های جدید در حال توسعه یافتن هستند تا بیت کوین را امن تر و برای توده مردم دسترس پذیرتر بسازند. بیشتر کسب و کارهای بیت کوینی نوپا بوده و هنوز تحت پوشش بیمه نیستند. بطور کلی، فرایند بلوغ بیت کوین هنوز در جریان است.

نحوه پردازش در شبکه بیت کوین

بیت کوین از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می‌کند. هر کیف پول شامل تعدادی جُفت کلید عمومی و خصوصی است. کلیدهای عمومی به آدرس‌های بیت کوین تبدیل می‌شوند که به عنوان آدرس برای دریافت بیت کوین به پرداخت کننده اعلام می‌شوند.هر کاربر متصل به شبکه بیت‌کوین، یک گره (node) محسوب می‌شود. در شبکه بیت‌کوین هر گره با چند گره دیگر در ارتباط است. برای انتقال وجه، گره فرستنده بیت‌کوین یک درخواست انتقال وجه تولید می‌کند و با کلید شخصی خود آن را امضاء می‌کند؛ سپس این درخواست را برای تمام گره‌هایی که به آنها متصل است می‌فرستد. این گره‌ها نیز درصورت دریافت این درخواست آن را برای تمام گره‌های مرتبط خود می‌فرستند و به این روش این درخواست در تمام شبکه پخش می‌شود. بیت کوین

چگونگی کسب بیت کوین

استخراج بیت کوین با ابزارش که نرم افزار رسمی اش است؛ انجام می شود و پس از اثبات یک مسئله از مسائل از طرف نرم افزار، یک بیت کوین پاداش میگرد. این کار بسیار پیچیده است و برای این کار بسیاری از افرادکامپیوتر های قدرتمند استفاده می کنند.گره‌های مولد بلوک یا به عبارت دیگر کامپیوترهای استخراج کننده که Miner نامیده می‌شوند، در صورت دریافت یک درخواست انتقال، آن را وارد بلوکی که در حال ساخت هستند می‌کنند.

ساخت بلوک کاری زمان بر و مبتنی بر شانس است. سختی ساخت بلوک متغیر است و تقریباً هر دو هفته یک بار به نسبت سرعت تولید بلوک در دو هفته اخیر طوری تغییر می‌کند که هر بلوک به طور متوسط ۱۰ دقیقه زمان برای ساخت لازم داشته باشد. در صورتی که یک گره مولد بلوک موفق به تولید یک بلوک شود، آن را به تمام گره‌هایی که با آنها در ارتباط است می‌فرستد. این گره‌ها درستی بلوک را بررسی می‌کنند و در صورت صحت بلوک و تمام درخواست‌های داخل آن، آن را برای تمام گره‌های مرتبط خود می‌فرستند. به این روش هر بلوک معتبر، به سرعت در شبکه پخش می‌شود. مولدهای دیگر، در صورت دریافت یک بلوک معتبر، کار روی درخواست‌های انتقالی که داخل این بلوک است را رها می‌کنند و شروع به تلاش برای تولید بلوک بعدی می‌کنند. به همین دلیل درخواستی که داخل یک بلوک ثبت می‌شود در واقع توسط اکثریت شبکه تأیید شده است. مولدی که موفق به تولید یک بلوک می‌شود، یک درخواست انتقال ویژه به آن اضافه می‌کند که هیچ فرستنده‌ای ندارد و ۲۵ بیت‌کوین به آدرس خودش واریز می‌کند. این ۲۵ بیت‌کوین به عنوان پاداش مولد محسوب می‌شود و با اینکه هیچ فرستنده‌ای ندارد، توسط بقیه گره‌ها یک انتقال وجه درست محسوب می‌شود. البته این جایزه در ابتدا ۵۰ بیت‌کوین بود. این جایزه هر چهار سال نصف می‌شود، بدین صورت که این جایزه بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲، تعداد ۵۰ بیت کوین برای هر بلوک بود، بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ به ۲۵ بیت کوین رسید و بهمین صورت هر چهار سال نصف می‌شود. با یک محاسبه ریاضی می‌توان متوجه شد که حداکثر ۲۱٬۰۰۰٬۰۰۰ بیت کوین قابل ایجاد خواهند بود. تا نیمه سال ۲۰۱۴ میلادی تعداد حدوداً ۱۳٬۰۰۰٬۰۰۰ بیت کوین در گردش می‌باشد. اما همه کارهایی که افراد برای بیت کوین یابی می کنند با آن دسته از هکر هایی که با نیروی سخت افزاری بسیار پرقدت که بوسیله بات نت ها شکل گرفته است؛ قابل قیاس نیست. گزارش ها حاکی از آن است که افرادی با بات نت ها به هزاران کامپیوتر وصل شده و می توانند تا ۵۰۰ بیت کوین در روز بدست آورند.

بعد از مدت زمانی  تب بیتکوین یابی جامعه پیشرفته و توسع یافته را فرا گرفت. مثلا افرادی که ریز پردازنده ها را در یخچال می گذارند تا راندمان بالا تری داشته باشد و زود و بیشتر بیت کوین در یافت نماید، یا چیپ ست هایی خاص برای این کار می سازند و سرعت فن CPU را بالا می برند و فن هایی ویژه تعبیه می کنند.

هک بیت کوین

موفقیت هکر(ها) ای که یکی از حساب اصلی بیت کوین را دسترسی پیدا کرد (۲۰۱۱ ژوئن) و مبلغی به ارزش ۵۰۰ دلار را جا به جا کرد. چند روز بعد حملات پیچیده تری به MTGOX (مرکز  تبادلات بیت کوین) وارد شد و تا مدت ها معاملات آفلاین انجام می شد. ارزش کلی آن حمله به بیش از ۷ میلیون دلار می رسید. اما شدت حمله آنقدر بزرگ بود که تا قبل از احتمال نقد کردن این همه بیت کوین توسط هکر ها، ارزش آن تنها یک سنت شد.طی این حمله ۶۰ هزار کاربر نیز جزییاتشان دزدیده شد. سپس پیامی روی یک سایت قرار گرفت تحت عنوان فروش  جزییات اطلاعات دزدیده شده به MTGOX  .اما MTGOX جوابی نداد و داده ها چندی بعد به صورت عمومی در اینترنت پخش شد.

کوپن دی؛ بعد از رسوایی بزرگ بیت کوین در داستانی که گفته شد؛ با پیشنهاد تنها یک هزارم بالاتر از پیشنهاد بقیه افراد؛ یعنی هر بیت کوین ۱/۰۰۱ دلار  توانست ۷۷,۶۸۴,۲۵۹ بیت کوین به حسابش واریز شد و چیزی در حدود ۳ و نیم میلیون دلار (در سال ۲۰۱۱) بدست آورد. سایر سرمایه گذاران او را جزو عوامل هک دیتابیس بیت کوین می دانستند و به همین دلیل نیز او بیت کوین ها را خرج نکرد و بعد ها به یک میلیونر تبدیل شد.
البته او در اول حدود ۷۸ هزار دلار خرج بیت کوین ها کرده بود.بیت کوین

واحد پول غیرقانونی

اول ژوئن ۲۰۱۱ سایت Gawker تحت انتشار پستی که مربوط به فروش مواد مخدر، انسان و اسلحه میشد، نوشته بود که سایت سیلک رود که فروشگاهی مجازی برای فروش کالا های ذکر شده است و در ۲۰۱۱ تشکیل شده، فقط از پرداخت از نوع بیت کوین را قبول می کند. چرا که این پول زیر نظر هیچ دولتی نبود. بعد از آن خبر، بیتکوین یک واحد پول غیر قانونی شناخته شد و مقامات دولتی آنرا با طوفانی از اتهامات به گلوله بستند.

اما جف گارزیک این اتهامات را رد کرده و می گوید که امکان رد گیری تبادلات وجود دارد اما کسی زحمت این کار را به خود نداده است، همانند تخطی در حقوق کپی رایت. او می گوید حتی دفتر کل معاملات که برای ثبت و انتقالات کاربرد دارد برای عموم قابل مشاهده است و با حکم قضایی می توان با رصد آی اس پی ها می شود کاربرانی که به نقل و انتقال بیت کوین پرداخته اند؛ پیدا نمود. متاسفانه این تکنولوژی توسط افراد نادان مورد سوءاستفاده قرار گرفت. او اضاقه می کند که کدام واحد پولی است که مورد سوءاستفاده قرار نگرفته است؟ چرا کسی دلار را متهم استفاده شدن توسط خلافکاران و جنایت کاران نمی کند؟

بیت کوین

سخن آخر

صعود و نزول های بزرگ نشانه ای از این هستند که این ارز مجازی هر چیزی هست جز ثبات یافته. تا زمانی که استفاده روزمره از بیتکوین برای خریدهای رایج بیشتر نشود، وجه سفته بازی بر آن غلبه خواهد داشت و این یعنی اظهار نظر درباره آینده آن سخت است. در حال حاضر بیتکوین بازیچه دست سفته بازانی است که با تاثیر بر نرخ برابری آن با ارزهای واقعی، باعث صعود های تند و هیجانی می شوند تا با فروش بیتکوین های گران، کسب سود کنند.

در آن سود نیز استخراج کنندگان بیتکوین آنقدر بر روی سخت افزارهای قدرتمند برای استخراج وقت و سرمایه گذاشته اند و با خبره هایی مثل خودشان پنجه در پنجه شده اند که کار استخراج به کندی پیش می رود، طوری که گاه هزینه سخت افزار و برق اختصاص یافته به استخراج، از بیتکوین های حاصله از آن بیشتر می شود و عملا استخراج به صرف نیست.

سوال های بیشماری نیز درباره ماهیت این پول مجازی باقی مانده. برای مثال آیا دنیا آماده مهاجرت از پول های سنتی تایید شده توسط دولت ها و بانک های مرکزی هست؟ اگر مردم آماده این کار باشند آیا بیتکوین جدا مناسب است؟ رقبای بیتکوین نظیر پی پی کوین، لایت کوین، و بقیه که به عرصه آمده اند چطور هستند؟ تمام این سیستم ها ادعا دارند که از سایر ارزها بهترند، واقعا هستند؟.

موضوع بحث هر چه که باشد، خواه بیتکوین، یا پول های چاپی یا اقتصاد جهانی، لازمه همگی اعتماد به یک سیستم ارزی است که منطقی و قابل اعتماد به نظر برسد. شاید در سال های آینده ارزهای دیجیتال اعتماد کافی برای نشستن به جای ارزهای سنتی را بیابند. تا آن موقع ممکن است بیتکوین از گستره اینترنت محو شود یا از امروز قدرتمندتر.

نویسنده مطلب: علی امیراسماعیلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 1 =